sobota, 12 marca 2016

THE ASSASIN'S BLADE | ZABÓJCZYNI - SARAH J. MAAS


Dzisiaj trochę o tym jak wyglądało życie Celaeny Sardothien z przed wydarzeń Szklanego Tronu, czyli recenzja Zabójczyni autorstwa Sarah J. Maas. 
Książka zawiera cztery nowele, co właściwie jest trochę dziwne, bo w angielskiej wersji znajduje się pięć opowiadań, o czym jeszcze nie dawno nie miałam pojęcia. W naszej wersji brakuje noweli The Assassin and the Healer, która - w skrócie - jest opowiadaniem z perspektywy tytułowej uzdrowicielki szkolonej przez Celaenę. 

Zabójczyni i Władca Piratów
Groźna zabójczyni Celaena Sardothien pragnie dokonać odwetu. Gildia Zabójców wysyła ją na daleką wyspę na tropikalnych morzach, gdzie Celaena ma odebrać dług od Władcy Piratów. Gdy jednak dowiaduje się, że spłatę uzgodniono nie w pieniądzach, a w niewolnikach, charakter jej misji nagle ulega zmianie i zabójczyni zaryzykuje wszystkim, by naprawić dziejące się zło.Zabójczyni i Czerwona Pustynia
Celaena Sardothien, zabójczyni znana na całym kontynencie, wyrusza w podróż, która ma odmienić jej życie. Okaleczona i upokorzona przez swojego Mistrza, zostaje wysłana na szkolenie daleko na południe, do sessiz suikast – okrytych złą sławą Milczących Zabójców. By wypełnić zadanie, Celaena musi zdobyć list polecający od samego Niemego Mistrza, a nie będzie to łatwe zmuszona będzie stawić czoła nie tylko morderczym przygotowaniom, ale również zabójczemu dla przybysza z dalekiej północy pustynnemu klimatowi.

Zabójczyni i Podziemny Świat
Przed Celaeną Sardothien kolejna misja. Główna bohaterka staje przed bardzo trudnym zadaniem, jakim jest zabójstwo Donevala, wpływowego i świetnie strzeżonego spiskowca. Zamieszana w rozgrywki polityczne Celaena ma przejąć będące w rękach Donevala niezwykle cenne dokumenty związane z handlem żywym towarem. Celem wyzwania jest nie tylko unicestwienie człowieka, lecz też walka o życie wielu zniewolonych osób. Czy jednak Celaena na pewno zabija odpowiednią osobę? Kto w tej gęstej sieci kłamstw, spisków, zazdrości i zdrady stoi po stronie dobra, a kto zła?

Zabójczyni i Imperium Adarlanu
Celaena Sardothien ma wszystko: własne miejsce na ziemi, miłość przystojnego Sama i z dawna upragnioną wolność.
Choć żeby być naprawdę wolną, musi znaleźć się daleko od swojego dawnego mistrza Arobynna. Celaena podejmuje ostatnie śmiałe zadanie, by wyzwolić się na zawsze…

- Ja także się boję - powiedział, jego oddech ogrzewał jej skórę. - Chcesz usłyszeć coś śmiesznego? Gdy zaczynam w siebie wątpić, mówię sobie: Nazywam się Sam Cortland... i nie będę się bał. Robię to od lat. Tym razem to Celaena uniosła brwi. 
- I działa?

W tym zbiorze opowiadań przedstawione jest życie Celaeny, zanim została skazana na niewolniczą pracę w kopalni soli w Endovier, kiedy jeszcze była młoda, bardziej rozpieszczona i mieszkała razem z innymi zabójcami w Twierdzy Zabójców. Mamy okazję poznać Sama Cortlanda, czyli jej pierwszą miłość, oraz Arobynna Hamela czy Lysandrę. I tak kolejno, poznajemy jej przygody dotyczące uwolnienia niewolników z rąk Władcy Piratów, nauki u boku Niemego Mistrza, oraz paradoksalnie normalnych i spokojnych dni w jej życiu. Wydarzenia dzieją się chronologicznie i wszystkie opowiadania tworzą praktycznie jedną całość. 

Wracając do Sama - zakochałam się w nim od pierwszej strony. On i Celaena początkowo pałali do siebie nienawiścią, ale później wątek pomiędzy tym dwojgiem się rozwinął i nie sposób było im nie kibicować. To książka, przez którą musiałam się wyposażyć w dodatkowe pudełko chusteczek, ale teraz wiem, że zdecydowanie było warto!
Sarah J. Maas ma to do siebie, że w każdej swojej książce zastawia sidła, w które za każdym razem się wpada i z których już nigdy nie można się wyplątać. Ponownie zaskoczyła mnie swoją pomysłowością, kreatywnością i pisarskim kunsztem. Tak jak przy każdej jej książce, śmiałam się w głos, płakałam (czyt. ryczałam jak głupia) i byłam sfrustrowana, razem przeżywając wszystko z postaciami.
Jeśli jeszcze nie czytaliście tego cudownego dodatku do serii to nie zastanawiajcie się i biegnijcie do księgarni! 


Seria Szklany Tron
Zabójczyni // Szklany Tron // Korona w Mroku // Dziedzictwo Ognia // Królowa Cieni // Imperium Burz